Rtanj



Rtanjska piramida oduvek je budila ljudsku maštu. Veliki broj legendi vezuje se za ovu planinu prelepih pejzaža. Planina Rtanj je veliki izazov za planinare, pa se svake godine organizuje noćni uspon do vrha. U akciji učestvuje veliki broj planinara. Kreće se oko ponoći i na vrh (Šiljak, 1565 m) se stiže oko 4 ujutro, kako bi se na vrhu dočekao izlazak sunca koji se dugo pamti. Između ostalog, Rtanj je poznat i po lekovitom bilju i čaju koji po njemu nosi ime.


Planina Rtanj

 

Procvat Rtnja vezuje se za nemačkog Jevrejina Samuila Minha koji se u ove krajeve doselio u drugoj polovini XIX veka. Nekoliko decenija kasnije, otvara rudnik uglja „Rtanj“ i gradi svu potrebnu infrastrukturu za veliki broj radnika koji je posao našao u ovom kraju. Podizali su parkove, sportske terene, pomagali radnicima i ostali upamćeni kao dobročinitelji. Tako je bilo sve do dolaska komunista na vlast, kada su Minhovi proterani a rudnik nacionalizovan. U godinama koje su usledile, sve je zapušteno i propalo.


Rtanj Planina


Na najvišem vrhu Rtnja, između dva svetska rata, Greta Minh, udovica Julijusa Minha, podigla je kapelu posvećenu svetom Đorđu. Kapela je izgrađena od kamena koji je dovlačen iz podnožja. Odolevala je dugo zubu vremena, a onda su je devedesetih godina porušili razbojnici verujući da se u njoj krije blago Julijusa Minha. Ostaci kapele vidljivi su i danas.

Rtanj se nalazi sa leve strane auto puta Beograd – Niš, nedaleko od Sokobanje i Bovanskog jezera.

 

Rtanj - planinarenje

Rtanj

Vidikovac

 

Rtanj

Izlazak sunca

 

 

 

 

 

Related Articles

 

Additional information