Manastiri eparhije šumadijske



Manastir Kalenić



Vlastelin Bogdan sa ženom Milicom podigao je u Levču, u okolini Rekovca, manastir posvećen Vavedenju Presvete Bogorodice. Manastir je zidan kombinacijom kamena i opeke u periodu 1407-1413. i predstavlja tipičan primer Moravske graditeljske škole. Fasada je izuzetno bogata klesanom kamenom plastikom. Unutrašnji živopis spada u najlepša ostvarenja srpske srednjovekovne umetnosti. U priprati levo od ulaza se nalazi ktitorska kompozicija - vlastelin Bogdan sa ženom Milicom i bratom Petrom, kao i portret despota Stefana Lazarevića. U južnoj pevnici nalazi se poznata freska Svadba u Kani Galilejskoj.



Manastir Raletinac (Sveti apostoli Petar i Pavle)



Prema predanju, Manastir Raletinac potiče iz  onih dana kada i manastir Ljubostinja. O njegovoj prošlosti se vrlo malo zna. Manastir Raletinac se nalazi na putu za Rekovac, kraj Raletinačkog potoka. Prema tom predanju, tri devojke iz devačkog kraja – Rala, Dena i Sara sazidale su tri crkve na području sela Velike Pčelice, koje su po njihovim imenima nazvane: Raletinac, Denkovac i Sarinac. Potpunu obnovu manastir je doživeo, u posleratnim godinama, kada je dozidana priprata i izgrađen novi konak. Manastir Raletinac je vrlo poštovan i značajno je duhovno središte tog kraja. U unutrašnjosti hrama , nalazi se grob za koji se smatra da je počivalište devojke Rale, ktitorke ovog hrama.


Manastir Denkovac (Uspenije Presvete Bogorodice)



Na skrovitom mestu na putu Kragujevac – Rekovac, nalazi se manastir Denkovac. Nekada je ovde bilo i episkopsko sedište. Manastir je više puta stradao od Turaka, a najveća razaranja doživeo je krajem 17. veka u vreme velike seobe Srba pod patrijarhom Arsenijem Trećim Čarnojevićem. Prvi put je onovljen u 19. veku ali ubrzo ponovo zapusteo. Gradnja manastirske crkve počela je 1977. a završena je osvećena 6.septembra 1987. godine. Nema pouzdanih podataka kada je manastir osnovan.


Manastir Voljavča  ( Sveti arhangeli Mihajlo i Gavrilo )


Manastir Voljavča se nalazi 5 km od Sragara, na severoistočnim padinama Rudnika. Po predanju potiče iz 11. veka. Obnovljen je 1430 godine. Turci su Voljavču opljačkali i porušili 1759. godine. Tom prilikom je ubijen i iguman Teodor. Tokom oslobodilačkih ratova manastir je bio utočište srpskim ustanicima, zbog čega je često stradao. Obnovljen je 1762. godine. Najveća razaranja je doživeo polovinom 18. veka od Turaka. U manastiru Voljači bilo je sedište Praviteljstvujušćeg sovjeta.



 

Related Articles

 

Additional information