×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 69

Manastir Koporin

Manastir Koporin  je posvećen Svetom arhiđakonu Stefanu. Ovo sveto mesto, o kome se malo zna, a deo je najbolnijih delova srpske istorije, osnovao je najverovatnije despot Stevan Lazarević. Tokom Srednjeg veka manastir je bio kulturni i duhovni centar kraja, međutim sa padom Smedereva u ruke Turaka 1459. godine počinje mračna istorija ropstva. Skoro je izvesno da je bio spaljivan i opustošen u vreme seoba Srba 1594. Godina nastanka manastira ne može tačno da se odredi, ali po prikazanim freskama je sigurno da je podignut posle bitke kod Angore 1402. godine. U pisanim zapisima se prvi put spominje 1453. godine kada je crkveni velikodostonik iz Zete napisao čuvene  "Koporinske rukopise".

Manastir je smešten među prelepe šumadijske brežuljke između Velike Palanke i Smederevske palanke. Nalazi se u dolini pored pitomog potoka i okružen je bregovima i hrastovom šumom. Posmatrač koji dolazi nikako ne može da vidi da tu neka građevina postoji. Ovo skrivanje od pogledan neznanca je istovremeno trebalo da zaštiti manastir u mutnim srednjevekovnim vremenima, a i monasima da omogući da u miru obavljaju svoje dužnosti.

Za vreme Prvog srpskog ustanka Koporin postaje mesto okupljanja ustanika tako ga u znak odmazde Turci pale, a po zapisima zverski ubijaju sve monahe. Uprkos svemu manastir i crkva preživljavaju zub vremena. Po zapisima, mada razrušen, manastir u velikom broju obilaze vernici i svedoci čudotvornih izlečenja na ruševinama. Konačno manastir se obnavlja 1880. godine.

Vremenom su rađene restauracije fresaka, obnavljani su konaci, a 1977. godine tokom iskopavanja na podu manastira na mestu gde su monasi čitali molitve bolesnicima otkrivena je nadgrobna ploča Svetih moštiju za koje se pretpostavljva da su Sv. Despota Lazarevića.

Related Articles

 

Additional information